Жилищно-занаятчийския комплекс, западно от централната сграда Разположен е в близост до жилището на собствениците. Комплексът е бил самостоятелно изграден. Той е с правоъгълна форма. Размерите му са много големи. Сградите, портиците и коридорите са били построени около голям вътрешен двор. В затворения комплекс са били издигнати кухни, жилища за слугите и целия обслужващ персонал, складове за храни, работилници, както и жилището на управителя на вилата. Около вътрешния двор са се издигали колонадите на портици, които са осигурявали по-спокойното придвижване в горещини и студове. Тези колонади са били изработени от мек сиво-зеленикав туф, за разлика от мраморните колонади в централната сграда.
Водопроводът на вилата Водоснабдяването е било добре планирана и изградена система. Тя е разработена по класическите принципи на римското строителство на подобни съоръжения. Началото на водопроводът е било на около 2,0 - 3,0 км западно от централната сграда. Той е бил построен още с основаването на вилното стопанство през последната четвърт на I в. сл. Хр., когато е основана античната вила. През 70-те години на XX век е разкрита запазена част от водопровода. Установено е, че водата е текла по глинени тръби, които са поставени в каменни корита. От други подобни водопроводи в проучени антични вилни стопанства е известно, че на места са били изработени „ревизионни шахти“. Те са служели за по-лесно откриване на повреда или за почистване на водопровода. По него е била доставяна вода за жилището на собственика, за банята, както и за басейна в перистила. Чешми са били изградени в близост до жилището на собствениците и във вътрешния двор на жилищно-занаятчийския комплекс.
„Голямата могила“ при с. Свирачи Тя се намира на 1,0 - 1,5 км по права линия от жилището на собствениците на вилата, в южна посока и до с. Свирачи, община Ивайловград. Издигната е на най-високото място, южно от р. Армира. Могилата е част от фамилния некропол на собствениците. Била е подготвена за основателя на вилното стопанство или неговият пряк наследник. Долната част на могилата е облицована със стъпаловидно наредени блокове, а на върха е имало площадка от мраморни плочи. Разкрит е централният гроб, който е на млада жена. От намерените в могилата предмети е определена и датировката на гроба в първите две десетилетия на II в. сл. Хр. Това е гробът на жената, която не е представена върху мозайката с портретите във вила „Армира“.