НЯКОИ ОТ МОЗАЙКИТЕ В ЖИЛИЩЕТО НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ВИЛАТА
Мозайката –дъно на басейна Тя е изпълнена изцяло от бели, мраморни кубчета. Тя се отнася към групата на т. нар. „мозайки - настилки“ или pavement (eng.). Кубчетата са доста по-големи от тези на по-късните мозайки. Изработени са от местния бял мрамор, който е добиван на територията на античната вила. Мозайката е почти цялостно запазена.
Мозайките в перистилаТе са от групата на „черно-белите“. Тези в портиците около басейна са оформени с различни геометрични орнаменти: розети, пелти, триъгълници, квадрати, ромбове, свастики, плетеници, зъбчат орнамент. Често един орнамент се повтаря многократно. Мозайките са били използвани дълго време и на някои места e установенo „изтъркване от продължителна употреба“, или поправки. Някои от поправките са били целенасочено изменение в орнаментиката на мозайките. В североизточния и югозападния край на портиците около басейна се наблюдават по-късни пана, които са свързани с ранно-християнската религия.
Мозайката във вестибюла. Тази мозайка е била първата, която гостите на антична вила „Армира“ са виждали при влизането в богатото жилище на собствениците от времето на първия и втория строителни периоди. Помещение 13 е било с функции на вестибюл, тъй като главният вход е бил от запад при първоначалното изграждане на сградата. Мозайките са черно-бели. По диагонал на ромба с мрежест орнамент са изобразени две големи клонки от нар с плодове. В древността този плод е бил символ на плодородие. От вестибюла се е влизало в перистила (портиците около басейна) и приемната на собственика.
Мозайката в помещение 10 (спалнята на собственика)Тя е добре запазена и е експонирана на място. Изработена е през първата четвърт на II в. сл. Хр. Мозайката е от типа „мозайки с квадратни и правоъгълни пана”. В средната й част са представени изображения на богове, богини и митологични образи. Първоначалната композиция най-вероятно е била нарушена по желания на собственика на вилата. В северната част и в специално оформено голямо пано са изобразени портрет на собственика от посочения период, както и фигурите на две деца. Рамките са запълнени с геометрични орнаменти. Само при тях са използвани и цветни кубчета (тесари). Поставянето на портретите в едно поле говори за много близка роднинска връзка, т.е. това са образи на баща и неговите деца.
Мозайката в Зала 6 или залата за гостиМозайката е почти цялостно запазена. Тя е от типа на многоцветните мозайки с централно пано. В средата на мозайката е изобразена глава на Медуза-Горгона. Мозайката изпълва цялата площ на пода на залата, която е била построена в началото на III в. сл. Хр. Около Медуза-Горгона са пресъздадени алегоричните образи на четирите сезона. Орнаментацията на останалата площ от мозайката е от геометрични и растителни мотиви. Паната са оформени като квадрати, ромбове, триъгълници.